Květiny a keře vhodné do předzahrádek

Předzahrádkou nazýváme prostor zahrady, která vítá jak vás, tak vaše hosty a vede vás přímo ke vstupním dveřím vašeho domu. Jako první je na očích i kolemjdoucím, a tak je důležité, navrhnout i realizovat ji tak, aby z ní první dojem byl co nejpoutavější. Dnes již není příliš obvyklé spatřit před domem klasickou předzahrádku, spíše, pokud se pohybujeme někde po venkově, je možné předzahrádky spatřit ještě u řady historických venkovských stavení.
denivky-se-k-rezu-prilis-nehodi-kvety-vydrzi-pouze-jediny-den.-1100x618.jpgCelá galerie 13 Zdroj: Lucie Peukertová

V současnosti u předzahrádek ustupuje do pozadí tradiční záhonovité uspořádání. To mělo po dlouhou dobu svůj vzor v klášterních zahradách. Nyní se v prostorách před domy objevují spíše přírodní záhony, nebo dokonce celé přírodní zahrádky. Je to návrat k podobnému stylu zahrad, které se u nás v minulosti vyskytovaly. Typické pro ně je neuspořádaný, zdánlivě jakoby neudržovaný růst rostlin, pestrá barevnost a druhová různorodost. Rostliny se v těchto typech předzahrádek jakoby vzájemně proplétají a rozkvétají doslova jedna přes druhou.

Pokud máte tu výhodu, že vaše předzahrádka je dostatečně velká, můžete v ní kromě výsadby rostlin využít i nejrůznější okrasné prvky jako například suché zídky, treláže anebo dokonce zde vybudovat třeba i malé okrasné jezírko. V tomto případě by se výsadba rostlin odvíjela od půdních podmínek a jejich potřeby výsadby ve správné hloubce okrasného vodního jezírka.

Věnujme se ale nyní klasickým předzahrádkám, které disponují pouze omezenými rozměry. Možná vás uchvátily divoké rostliny svým impozantním růstem a rádi byste si vytvořili předzahrádku v tomto duchu. Pak je na místě vysadit do prostoru předzahrádky sléz velkokvětý (Malva alcea), lupinu neboli vlčí bob (Lupinus polyphyllus), diviznu velkokvětou (Verbascum densiflorum) anebo ostrožku (Delphinium). Všechny tyto květiny navíc podporují výskyt divokého hmyzu, což zajistí vaší zahradě, kterou máte naopak za domem, dostatek opylovačů a vaše ovocné stromy tak nezůstanou bez plodů.

U přírodně laděných předzahrádek, kde je kladen důraz také na fungování zahrady v souladu s přírodou a tudíž i omezené nebo spíše nulové používání chemických přípravků, tam vysazujte rostliny, které vyžadují minimum péče. Jsou to například měsíček (Calendula), náprstníky (Digitalis), hvozdík vousatý (Dianthus barbatus), černucha (Nigela) a krásenky (Cosmos). Tyto rostliny se zároveň množí samovýsevem, takže pokud jejich klíčící rostlinky v příštím roce v předzahrádce nevyplejete, budete mít o zásobu rostlin opakovaně postaráno.

Možná si vzpomenete na to, jak vaše babička nebo teta mívaly před domem vysazeníé hortenzie (Hydrangea), které byly každým rokem doslova obaleny záplavou nádherně růžovofialových květů, kterým se nedá upřít jejich okouzlující vzhled. Díky těmto keřům takové předzahrádky vyniknou vždy. Jen nezapomeňte, že hortenzie vyžadují kyselou a vlhkou půdu.

Z keřů hodících se do předzahrádek jmenujme alespoň pustoryl (Philadelphus), zimostráz (Buxus), tavolník (Spirea alba) a šeříky (Syringa).

Bylo by velkou chybou zapomenout na denivku, která obvykle krášlívala skoro každou předzahrádku již mnoho let zpět. Jedná se o zcela nenáročnou trvalku známou v mnoha barevných variantách. Nejčastějšími druhy vysazovanými do předzahrádek bývaly denivka žlutá (Hemerocallis lilioasphodelus ) a denivka plavá (Hemerocallis fulva)s oranžovými květy.

Nádherné bývají také předzahrádky, které mají chodníky od vstupní branky až ke dveřím domu lemované levandulovými keři, které zavoní, jen se jich maličko dotknete anebo rozvlníte vzduch v jejich okolí. No řekněte, může být krásnější návrat domů než takovým provoněným chodníčkem?

Text: Zuzana Bohdalová

2.5.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist