Měsíčkový záhon je malá lékárna

Říká se, že veselá mysl je půl zdraví. A tak můžeme klidně začít tím, že žluté a oranžové květy měsíčku vám v zahradě přinesou dobrou náladu. Teplé zářivé barvy slunce totiž na člověka tak působí, aniž by si to uvědomoval.

Měsíčkový záhon je malá lékárna
Měsíčkový záhon je malá lékárna (Zdroj: Lucie Peukertová)

Měsíček zahradní nebo také lékařský (Calendula officinalis) je sice jen jedním z asi dvaceti druhů měsíčků, rozhodně je ale nejznámější a u nás se málokdy setkáte s jiným. S pěstováním této nenáročné letničky můžete začít i jako naprostý zahradník – začátečník. Určitě ji ale nezavrhnete ani poté, co se pustíte po promyšlených kompozic letničkových záhonů. Měsíčky je totiž bohatostí svých sytě barevných květů proteplují od června až do konce září, zkrátka dokud mají dost sluníčka, aby poupata rozkvetla.

Záhon pro měsíčky

Rostliny s tuhými osrstěnými stonky a svěže zelnými lístky vyrostou bez velké péče ze semínek, která volně zasejete přímo na záhon a lehce vtlačíte do půdy. Potřebují slunné stanoviště a nesnášejí přemokřenou půdu, jinak se jim daří prakticky všude, stačí se podívat, jak vyrážení zplanělé na rumištích i skládkách. Semínka můžete vpravit do upraveného záhonu na podzim, ale stačí i na jaře v dubnu. Brzy vyklíčí a asi za deset týdnů se objeví první poupata a květy. Další rok vlastně ani zasévat nemusíte, stačí nechat na několika květech dozrát plody, vysemení se samy a na jaře znovu bohatě vyrazí ke světlu. Ponechávat měsíčky několik let po sobě na jednom záhonu se ale nedoporučuje – značně vyčerpávají půdu. Takže jim raději po dvou až třech letech vyberte v okrasné zahradě zase jiné místo.

Žlutá a oranžová vedou

Některé šlechtěné odrůdy mají také světlounce růžové nebo až karmínové květy, ale ty patří spíš ke šlechtitelským experimentům. Právě pro ostrou žlutou a oranžovou barvu jsou totiž květy měsíčků, jednoduché, připomínající kopretiny, i plnokvěté tak oblíbené. Neobejde se bez nich žádná pestrá letní kytice. Ve váze vydrží dlouho a když mají  v místnosti dostatek světla a dostanou často čerstvou vodu, vykvétají postupně i poupátka na vedlejších stoncích.

Kulinářské zážitky

Jistě máte rádi pěkně nazdobený talíř. Co ho v létě zkusit dokrášlit květy nebo okvětními lístky měsíčku? Jeden květ uprostřed talíře krémové polévky vypadá velice efektně a nahořklá pikantní chuť výborně nahradí polévkové koření. Stejně dobře se vyjímají oranžové lístky přimíchané do listových salátů a i jim dodají zvláštní příchuť. Chcete připravit žlutou rýži a nemáte po ruce drahocenný šafrán? Při vaření přimíchejte nasekané okvětní plátky měsíčku – dokonce i ona specificky hořkoslaná šafránová chuť bude velmi podobná. Čerstvými lístky můžete ale posypat třeba i kuře nebo vepřovou pečeni. Zvlášť těm, kdo tučnější jídlo hůř tráví, to bude nejen chutnat, ale také prospívat. Látky obsažené v květech měsíčku zahradního totiž podporují tvorbu žluči, stimulují činnost žlučníku a pomáhají tak lépe strávit právě živočišné tuky. Měsíčkové lístky na chlebu s máslem? Děti i dospělí budou okouzleni vaším jednoduchým nápadem a vy jim tak podstrčíte kousek zdraví z přírody.

Nezapomeňte sbírat a sušit

To už jsme ale u léčivých účinků této velice cenné rostliny. U nás sice není původně domovem, ze Středomoří se k nám ale rozšířila již v raném středověku. Dlouho se věřilo, že dokáže vyléčit dokonce i mor – a není vyloučeno, že skutečně měla na nemocné touto vyčerpávající chorobou pozitivní účinky. Květy obsahují éterické oleje, hořčinu kalandén, organická barviva karotenoidy, kyselinu salicylovou, tuky, vosky, saponiny, slizy, organické kyseliny a vitamin C. Jako u mnoha přírodních drog není důležité množství jednotlivých látek, které se může jevit z hlediska chemických léků nízké, ale právě onen koktejl, který dokáže namíchat jen příroda. Nejvíce účinných látek mají květy sytě oranžové, při sběru na sušení se tedy zaměřte hlavně na ně. Okvětní plátky trhejte za slunečného poledne a sušte je rychle, nejlépe v místě, kde proudí vzduch, aby se nezapařily. Nesmí na ně přijít slunce – tím se znehodnocují, takže je rozložte pěkně ve stínu a suché (zachovávají si svou krásnou barvu) uložte tak, aby nezvlhly, případně občas znovu přesušte. Usušené měsíčky můžete využít v kuchyni stejně jako čerstvé, zároveň ovšem máte doma malou pohotovostní lékárnu.

Čaje, tinktury a masti  

Popíjení čaje z měsíčku zlepšuje činnost žlučníku a jater, napomáhá trávení, tiší záněty trávicího ústrojí, příznivě ovlivňuje vředovou chorobu žaludku. Spasmolytické účinky lze dobře využít při menstruačních potížích. Čaj také čistí krev, zlepšuje krevní oběh a stimuluje srdeční činnost při mírném poklesu krevního tlaku. Výrazný efekt má využívání antiseptických a protiplísňových účinků měsíčku. Na afty nebo akné se používá silný odvar – jednu až dvě minuty povařená lžíce sušených lístků v troše vody. Lístky můžete také naložit do lihu a vyrobit tak tinkturu. Pár kapek pak můžete přidávat do čaje při nachlazeních a zánětech v krku, potírat jimi špatně se hojící rány i třeba otok po vymknutí kotníku.

Velice účinná a oblíbená je měsíčková mast. Snadno ji vyrobíte doma. Stačí vyškvařit pěkné bílé sádlo a do rozpuštěného pak vmíchat několik hrstí nejlépe čerstvých okvětních lístků. Po pár dnech uležení v chladu sádlo znovu rozpusťte a přidejte další lístky. To zopakujte ještě jednou a nechte několik dnů uležet. Pak můžete sádlo rozpustit a přecedit, aby mast byla hladká. Pokud vám v ní lístky nevadí, můžete je tam klidně ponechat. Drobné ranky, říznutí, odřeniny, popáleniny, ale i pooperační jizvy se při používání měsíčkové ranky přímo zázračně hojí. Obklady z masti nebo silného odvaru pravidelně přikládané na noc vás během několika týdnů zbaví nevzhledných křečových žil. Používání masti bývá velmi účinné i při vleklých problémech s plísněmi na nohou. A když vám díky bohu nic není? Pak měsíčkovou mast neopomeňte jako kosmetický prostředek – zjemňuje pleť a zbaví vás potíží se suchými rty.

TIP: Očistná kúra

Chcete si na jaře vyčistit krev? Smíchejte 30 g sušeného měsíčku s 10 g kopřivy a 10 g řebříčku. Čajovou lžičku směsi spařte čtvrtlitrem vařící vody a nechte vyluhovat asi pět minut. Čaj pijte dvakrát až třikrát denně po tři týdny.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Měsíček lékařský

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Měsíček lékařský

Masti z léčivých bylin

Masti z bylin jsou užitečné na spoustu věcí. Paní Jonášová vám ukáže přesnou přípravu masti z měsíčku lékařského a z kořene kostivalu.

Jak doma vyrobit měsíčkovou mast

Jak doma vyrobit měsíčkovou mast

Výroba domácího mýdla s měsíčkem

Výroba domácí kosmeticky je čím dál oblíbenější. Vyrobte si vlastní mýdlo podle návodu od Kláry Šafránkové

Podle čeho můžeme předpovídat počasí

Povídání s Dr. Zákopčaníkem o tom, podle čeho je v přírodě možné předpovídat počasí.

Použití léčivých bylinek

Použití léčivých bylinek

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.