Jak zabránit psovi v hrabání děr na zahradě

Tento měsíc jsme v našem zahradním magazínu zahájili kalendářem s fotografiemi našich psích přátel a mazlíčků, a tak jsme se rozhodli ho také s nimi i ukončit. Tentokrát to však bude článkem s námětem aktuálním a neustále řešeným, hlavně tedy řešeným majiteli psů a zahrad. Podíváme se na to, proč vlastně psi tak milují hrabání a jak udělat vše pro to, abychom jim v tom zabránili na místech, kde o žádné díry rozhodně nestojíme.

Jak zabránit psovi v hrabání děr na zahradě
Jak zabránit psovi v hrabání děr na zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

Proč vlastně psi hrabou?

Na jednoduchou otázku jednoduchá odpověď: je to jejich přirozenost. Tak jako pes štěká, tak i hrabe. Je to pro psa činnost zcela normální, takže je třeba na to tak i pohlížet. Je to způsob psí zábavy, a tudíž se nelze divit, že pes, který je volně vypuštěn na zahradu, sem tam nějakou tu díru udělá, zvláště pak, pokud se na zahradě sám nudí a není zaměstnán jinou smysluplnější anebo pro něj zajímavější činností. Je to pro něj dobrá činnost vhodná na protažení svalů, které by jinak nezapojoval. Nemá-li v parných letních dnech na zahradě místo, kde by si mohl poležet ve stínu, může si rovněž hrabáním připravovat místo, kde není zem tak vyhřátá a do ní si pak lehne. Pokud máte doma psího tuláka, je to jasné, hrabe, aby se dostal ze zahrady ven. Další možností, která se jeví jako nejpravděpodobnější u loveckých psů, je, že cítí kořist – hraboše, krtka, myš nebo rejska a snaží se ho ulovit. Nejsou výjimečné ani situace, kdy pes hrabe ze stesku. Může mít ovšem i z něčeho strach.

Lze psa odnaučit hrabání?

To je přímo otázka na tělo, ale spíš na tělo nás – majitelů psů. Bude lepší, když se smíříme s tím, že to psa zkrátka neodnaučíme. Je to věc loveckého instinktu anebo prostě psí přirozenosti, takže v tomhle směru je lepší pro nás, když se s tím smíříme. Nemusíme však vzdávat boj proti dírám na místech, kde je mít nechceme! Prvním krokem k úspěchu je rozpoznat správný důvod, proč to zrovna náš pes dělá. Pak už je snadnější mu hrabání na zahradě omezit anebo na tuto činnost vyčlenit určitý úsek zahrady, kde nám to nebude tolik vadit. Samozřejmě, pokud jste si pořídili štěně, dá se s tím ještě dost udělat, začněte mu hrabání od samého začátku zakazovat.

Jak eliminovat důvody pro psovo hrabání?

V prvé řadě mu v létě poskytněte na své zahradě místo k odpočinku ve stínu. Horkem trpí nejen psi s dlouhou srstí, ale také psi s černou srstí, nebo ti, kteří nemají kde se zchladit. Dopřejte jim v parném létě na zahradě vaničku s vodou, třeba po vašich dětech, ať se mohou okoupat. Psi uvítají i chladivou dlažbu, je pro ně totiž důležité, aby si zchladili hlavně spodní část těla. Proto jim i v řece mnohdy postačí, když si ani nenamočí hřbet, nebo si nezaplavou, jen se ve vodě projdou. Nuda, to je přímo výzva k hrabání, takže svého psa zaměstnejte. Jakmile nejste na zahradě i vy, dejte mu tam jeho oblíbenou hračku anebo mu pořiďte na ohryzávání dostatečně velkou kost, která mu na nějakou dobu vydrží. Berte ale na zřetel to, že jen zahrada stejně vašemu psovi stačit nebude. I kdyby tam mohl běhat jako o závod, chce poznávat i nová místa, takže ho vezměte každý den na procházku, tam mu házejte míček, nechejte ho zaplavat si, učte ho novým dovednostem anebo ho nechejte pohrát si s ostatními psy. Bude rád, vděčný a po návratu domů příjemně unavený. Možná si na hrabání ani nevzpomene a vy si alespoň na procházce s ním po práci vyčistíte hlavu.

Přípravky a zabezpečení zahrady proti hrabání

Velmi osvědčený je způsob, kdy do již vyhrabaných děr vložíte velký kámen anebo dlaždici, případně cihlu a tu pak zasypete zeminou. Je pravděpodobné, že pes se k hrabání vrátí na stejné místo, a jakmile zjistí, že se nedá prohrabat, hrabání zanechá. Vlastníte-li takzvaného hrabáče, můžete ohradit část zahrady elektrickým ohradníkem, kde se při kontaktu s ním pes lekne el. výboje hned napoprvé a pak už se sem nebude přibližovat. Některým psům bude stačit, když jim vyrobíte takové malé soukromé pískoviště, kde si budou moci hrabat bez problémů a kdykoli se jim zachce. Pokud se váš pes bez ustání vrhá na rostliny a ty vyhrabuje, doporučuje se pro tento případ zakoupit speciální sprej a rostliny jím postříkat. Spreje jsou k dostání pod různými názvy například: Stop it dog, Fernhaltspray, Reppers Spray atd. zabrat může i drcený pepř na místech, kam víte, že by mohly směřovat kroky vašeho „čtyřnohého zahradníka“.

Doufejme, že některou z výše uvedených metod budete moci uplatnit i vy na své zahradě, aby zůstala krásná a nerozrytá. V případě, že jste objevili svou vlastní metodu proti hrabání psa na zahradě, která přinesla úspěch, podělte se o ni s našimi čtenáři například v diskusním fóru.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 25.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Návod na výrobu vychytaného držáku na zahradní náčiní

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Návod na výrobu vychytaného držáku na zahradní náčiní zaručeně ocení každý zahradník

Jak na podzim zapojit děti do práce na zahradě?

Využijte barevný podzim na zahradě k úklidu a práci se svými dětmi.

Zahradnický kroužek Kozlík šikula

Zahradnický kroužek Kozlík šikula, ukáže divákům, jak se stará o školní zahradu.

Je třeba hrabat listí?

Návod, jak se zbavit listí

Jak přizpůsobit zahradu psovi

Reportáž o tom, jak přizpůsobit zahradu psovi, co vysazovat a nevysazovat, na kterých místach nevysazovat rostliny apod.

Jednoduchá čmuchací hra "Search"

Zahrajte si s pejskem čmuchací hru s omezeným množstvím pamlsků a na zahradě.

ČTĚTE DÁLE

Angrešty se vracejí do našich zahrad
Angrešty se vracejí do našich zahrad

Péče o zahradu

Dnes se setkáváme s angrešty mnohem častěji. Nové odrůdy jsou mnohem odolnější a dokážou lépe čelit chorobám, hlavně angreštovému padlí hnědému.

Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod
Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod

Péče o zahradu

Ať už máte malou zahradu, balkon, nebo terasu, nádoby vám umožní flexibilitu, kontrolu nad růstovými podmínkami a snadnější péči o vaše rostliny.

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.