Chemické prvky důležité pro různé skupiny rostlin

Pěstování rostlin může někdy vyznít jako složitá alchymie, zvláště pokud proniknete do jejich potřeb co se týče složení půdy. Povědomí o zastoupení chemických prvků vás bude taktéž zajímat ve chvíli, když se pěstovaným rostlinám přestane na stanovišti dařit. Jaké prvky tedy potřebují různé skupiny okrasných rostlin?

Chemické prvky důležité pro různé skupiny rostlin
Chemické prvky důležité pro různé skupiny rostlin (Zdroj: Lucie Peukertová)

Naprosté většině zahradních rostlin vyhovují běžné půdní podmínky, to znamená, že nemají specifický požadavek na zastoupení živin v půdě. Existují samozřejmě i celé rody či jednotlivé druhy, kterým ovšem vyhovují spíše podmínky specifické. Většinou se tento požadavek týká hlavně zastoupení vápníku v půdě, díky kterému se rostliny dělí na vápnomilné a vápnostřežné. Zatímco první skupina vápník vyžaduje, ta druhá na zásaditou půdu reaguje negativně a ke svému správnému vývoji tak potřebuje spíše půdu kyselou.

Jak to s těmi živinami je

Každý prvek má v půdě své zastoupení a je nutno říci, že i požadavky rostlin se na jednotlivé živiny i v průběhu jediného roku mění. Jinak tomu je totiž při rašení, jinak při tvorbě listů a zcela jiné živiny jsou zase třeba při tvorbě květů či plodů. Je tedy třeba reagovat na aktuální požadavky rostlin.

Rozhodně se ale nebojte, že péče o rostliny bude nějak výrazně náročná. Na tyto měnící se požadavky spíše reagujeme u plodové zeleniny, kterou během sezony hnojíme vícekrát. Se specifickými nároky na živiny v průběhu roku se ale samozřejmě setkáváme i u okrasného trávníku, růží nebo třeba fuchsií.

Makro, mikro i prvky užitečné

Pojďme se na chvíli vrátit do školní lavice, ukážeme si rozdělení živin do třech základních skupin

  • Makroelementy – C, O, H, N, P, K, Ca, Mg, S, (Fe)
  • Mirkoelementy – Fe, Mn, Zn, Cu, B, Mo, Cl, Ni, (Co)
  • Prvky užitečné – Na, Al, Si apod.

Co mají některé prvky v rostlinách na starosti?

dusík – je jedním z nejdůležitějších prvků ve výživě rostlin vůbec, bývá zastoupen prakticky ve všech kombinovaných hnojivech určených pro většinu zahradních rostlin. Požadavky rostlin na tento prvek bývají nejvyšší na jaře a v létě, kdy dochází k intenzivnímu růstu. Nedostatek dusíku poznáme podle světlého až žlutého zbarvení listů a stonků rostlin a pomalou tvorbou biomasy. Ke konci sezony by jeho příjem měl být ale přirozeně nižší.

fosfor – nedostatek fosforu se u rostlin opět projevuje změnou zbarvení a pomalým růstem, dochází totiž k celkovému narušení procesů v rostlinách. Pokud je fosforu v půdě zastoupeno málo, rostliny rychleji přechází do generativní fáze, rychleji tedy vykvetou a zaplodí. Fosfor může být pro mnohé rostliny z půdy poměrně špatně přijatelný, dobře si ho ovšem osvojují třeba jehličnany a rostliny bobovité.

draslík – pokud je draslíku v půdě nadměrné množství, může být narušen příjem jiných prvků, mezi které patří například sodík, hořčík a vápník. Pro rostliny je důležitý hlavně z toho důvodu, že zvyšuje schopnost přijímat vodu kořeny. Rostliny s dostatkem draslíku jsou všeobecně více odolné suchu, s vodou totiž mnohem efektivněji hospodaří a mnohem lépe ji přijímají z okolí. Nedostatek draslíku se projevuje zasycháním okrajů spodních listů, tyto listy mohou časem zcela opadat.

vápník – tento prvek je důležitý třeba pro tvorbu kořenů a celkově pro správné fungování půdy jako takové. Právě vápník ovlivňuje chemismus půdy, stojí tedy za tím, jestli se jedná o půdu zásaditou či kyselou. Při jeho nedostatku mohou rostliny pomalu růst, dochází k opadu květů a k různým změnám plodů. U rajčat jsou známé černé špičky plodů. Plody jiných rostlin předčasně dozrávají a moučnatí. U jablek dochází ke známé pihovatosti plodů. Snížení příjmu vápníku rostlinami může být způsobené také nadmírou draslíku v půdě.

Rostliny se specifickými požadavky na stanoviště

Okrasné dřeviny vyžadující spíše kyselou půdu, s nízkým obsahem vápníku – abélie (Abelia), medvědice (Arctostaphylos), vřesy (Calluna), vřesovce (Erica), pěnišníky (Rhododendron), azalky (Azalea), krásnoplodka (Callicarpa), čilimník (Cytisus), dabécie (Daboecia), šicha (Empetrum), kuska (Fothergilla), vilín (Hamamelis), asijské javory (Acer palmatum), hortenzie (Hydrangea) – vápník dokonce nesnášejí, třezalky (Hypericum), magnólie (Magnolia), klikva (Oxycoccus)

Okrasné rostliny vyžadující vápnitou půdu – břestovec (Celtis), popínavé plaménky (Clematis), žanovec (Colutea), rakytník (Hippophae rhamnoides), levandule (Lavandula angustifolia), mišpule (Mespilus)

Publikováno: 03.09.2019, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Výživa rostlin a základní skladba látek pro rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Odolnost rostlin se projeví, pokud jsou rostliny dobře vyživené. Pokud jim dodáme trojkombinaci NPK, porostou jako z vody.

Zimní hnojení dřevin

Pan Braunšveig popisuje, jakým způsobem v zimě hnojit ovocné dřeviny a jaká hnojiva jsou pro to vhodná.

Potočnice lékařská - pěstování a využití

Láďa Hruška navštívil Bořka Nováka, který mu představil léčivou rostlinu potočnici a uvařil z ní polévku.

Pěstování jeřábu a mišpule, jejich druhy

Pěstování jeřábu a mišpule, jejich druhy.

Recept na čajotové bramboráky

Jak chutnají čajotové bramboráky?

Odrůdy jeřábu a mišpule a jejich pěstování

Odrůdy jeřábu a mišpule a jejich pěstování.

ČTĚTE DÁLE

Angrešty se vracejí do našich zahrad
Angrešty se vracejí do našich zahrad

Péče o zahradu

Dnes se setkáváme s angrešty mnohem častěji. Nové odrůdy jsou mnohem odolnější a dokážou lépe čelit chorobám, hlavně angreštovému padlí hnědému.

Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod
Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod

Péče o zahradu

Ať už máte malou zahradu, balkon, nebo terasu, nádoby vám umožní flexibilitu, kontrolu nad růstovými podmínkami a snadnější péči o vaše rostliny.

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.