Škola zahradní architektury: Vymýšlíme základ zahrady, koncept a studii

Samotné realizaci zahrady na vašem pozemku by v každém případě měla předcházet fáze projekční – tedy ta, při které se vám zahrada zrodí pod rukama ve formě nákresu. Odborník si s touto fází samozřejmě poradí během několika týdnů, ale ani vy byste ji neměli zanedbat. Od čeho tedy začít a co znamenají pojmy koncept a studie?

Realizaci zahrady musí nutně předcházet fáze projekční
Realizaci zahrady musí nutně předcházet fáze projekční (Zdroj: Lucie Peukertová)

Projektová dokumentace se skládá z několika částí, které na sebe logicky navazují a společně vytváří souborné dílo, projekt zahrady.

I v podrobnosti tohoto dokumentu ovšem mohou být výrazné rozdíly, někdy vám totiž i firma specializovaná na přípravu projektové dokumentace může nabídnout „zjednodušenou“ formu projektu, kde mohou chybět například výkresy technických detailů, což je běžné hlavně tehdy, když se nevytváří pro danou zahradu atypické stavby, a tudíž žádný podrobný projekt není potřeba.

Někdy si dokonce i sám klient vyžádá zjednodušení projektu. Co by ale určitě za žádných okolností nemělo v dokumentaci chybět, je koncept a studie, tedy základní stavební kameny zahradního díla.

Koncept: zahrada v hrubém rozvržení

Ačkoli si můžete myslet, že máte zahradu promyšlenou do nejmenšího detailu, nemusí tomu tak být ve skutečnosti. Koncept stojí na prvopočátku podrobné projektové dokumentace a ukazuje členění zahrady do různých kompozičních celků.

Promyslete si celý koncept zahrady
Promyslete si celý koncept zahrady (Zdroj: Lucie Peukertová)

V této fázi ještě nevidíte, kde se nachází jaký druh rostlin, ale je zřejmé, pro jaký účel budou jednotlivé části pozemku sloužit. Výkres je tedy opravdu hrubý, ale je to jedna z nejdůležitějších příček, kterou budete muset při plánování překonat. Právě v této fázi se utřiďují myšlenky a je nutné dodat, že právě dobře vymyšlený koncept umožní založení kvalitní zahrady.

Při tvorbě konceptu se rozhodně nezaměstnávejte myšlenkami na oblíbené druhy rostlin, ale spíše si zakreslete, kde bude garáž, kudy povedou zpevněné povrchy, kde budou plochy pro odpočinek, případně kde se bude nacházet zahrada okrasná či užitková. Detaily budou předmětem dalších výkresů.

Studie: jdeme do podrobností

Tato fáze přímo navazuje na koncept, kde šlo zatím jen o hrubé rozčlenění zahrady do kompozičních celků. Studie umožňuje již podrobnější promyšlení zahrady, ačkoli ani zde nevyčtete jednotlivé druhy rostlin. Je už ale jasné, kde se bude nacházet živý plot, kam si umístíte své oblíbené růže, bylinky nebo květinové záhony. Na studii pak navazují podrobné projekty v čele s osazovacím plánem a výkresy technických prvků.

Vypracujte si osazovací plán
Vypracujte si osazovací plán (Zdroj: Lucie Peukertová)

Hlavně kreslete v měřítku

Zahrádkáři, kteří se pouští do projekce zahrady svépomocí, často zapomínají, že by měli vše zaznamenávat na papír v měřítku. Výsledek pak může být značně zkreslující, protože jednotlivé prvky nedosahují reálných rozměrů. Ideálním měřítkem je 1 : 100, kdy 1 cm na mapě představuje 100 cm ve skutečnosti.

Pravdou ovšem je, že je v tomto měřítku a na běžný rozměr papíru, tedy A4 nebo A3, těžké zahradu zaznamenat, protože se sem prostě nevejde. U malých zahrad není co řešit, ale u těch větších narazíte na problém s tím, že je třeba projekt tisknout na větší formát. Pokud ale přesto nechcete tisknout na větší papír, pak pracujte v měřítku 1:150, které se dá taktéž poměrně dobře převádět.

Čím začít

  • Pokud už tedy víte, v jakém měřítku budete kreslit, pak už je třeba jen zvolit správný podklad. Ideálně se k tomuto účelu hodí podklady zaměření pozemku od geodetů, kteří v terénu zaměří i veškeré stávající prvky včetně studny, oplocení, stromů nebo zpevněných povrchů.
  • Nejdříve si napište, jaké prvky na zahradě určitě chcete mít – například dřevník, garáž, vodní prvky, dětské hřiště, prvky pro odclonění zahrady, květinové výsadby apod.
  • Uvědomte si, že by zahrada měla růst s vámi, zvláště pak s vašimi dětmi, proto je poměrně dobré, aby se zahrada dala dobře přizpůsobovat. Zvláště počítejte s tím, že dětské herní prvky jsou záležitostí jen na pár let, proto by na nich koncepce zahrady určitě neměla být postavena, ale měla by s nimi pracovat naopak pouze jako s dočasnou výbavou.
  • Počítejte s tím, že se do zahrady všechno nevejde, čím méně kompozičních celků si zde naplánujete, tím lépe. Zahradu za každou cenu nepřesycujte, bylo by to na úkor její údržby a samozřejmě také působivosti.

Zdroj informací: Lucie Peukertová

Publikováno: před 6 dny

Mohlo by vás dále zajímat

Jak založit bohatou, květnatou louku?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Návod na vytvoření květnaté louky na zahradě

Zdobení vajec - madeirování

Reportáž o zdobení vajec technikou madeirování.

Jak založit pravý úhel?

Při stavbě budete potřebovat založit pravý úhel. Jak na to?

Šikovná pomůcka pro sklenáře

Postavte si doma sami vychytaný převozný zvedák na velké sklo!

Jak dostat pohádky na stěny dětských pokojíčků

Jak Marek předvede jak je možné dostat pohádkové motivy na stěny dětských pokojíčků

ČTĚTE DÁLE

Drobné cibuloviny a možnosti jejich využití v zahradě
Drobné cibuloviny a možnosti jejich využití v zahradě

Okrasné zahrady

Drobné cibuloviny jsou rostliny, které vytvářejí barevné květy z malých cibulek nebo hlízek. Jsou oblíbené pro svou schopnost vnášet do zahrady barvy a život.

Škola zahradní architektury: Vybíráme vhodné materiály na zahradu
Škola zahradní architektury: Vybíráme vhodné materiály na zahradu

Okrasné zahrady

Dřevo je jedním z nejpřirozenějších a nejpříjemnějších materiálů, které můžete použít ve své zahradě, dodává zahradě útulnou a harmonickou atmosféru.

Škola zahradní architektury: Vymýšlíme základ zahrady, koncept a studii
Škola zahradní architektury: Vymýšlíme základ zahrady, koncept a studii

Okrasné zahrady

Než začnete s jakýmkoli fyzickým zásahem do vaší zahrady, je důležité mít jasný plán. Zvažte proto, jak chcete vaši zahradu využívat.

Osázejte předzahrádku podle babiček
Osázejte předzahrádku podle babiček

Okrasné zahrady

Prostor mezi brankou a domem by měl být potěchou pro oči majitelům domu i návštěvám. Je to jediná část zahrady, kterou jsme ochotni ukázat kolemjdoucím, měla by tudíž reprezentovat. Dříve, než se rozhodnete předzahrádku osázet rostlinami, které vás uchvátily na dovolené či při návštěvě botanické zahrady, pojďte načerpat inspiraci vzpomínkou na romantické záhonky našich babiček.

Betonová zahrada může vonět po květinách
Betonová zahrada může vonět po květinách

Okrasné zahrady

Betonová zahrada nemusí nutně strádat po zeleni i různobarevných květinách. Malými úpravami můžeme docílit krásného prostředí plného rostlin.

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.