Vánoční stromek v květináči s námi žije dlouhá léta

Rozsvícený stromeček je nepostradatelný symbol Vánoc. Děti i dospělí jej milují. Stromeček můžeme mít živý či umělý. Umělý nám sice vydrží dlouhá léta, ale nedokáže provonět domácnost svou jedinečnou vůní. Živé stromky většinou kupujeme řezané, ale máme i jinou možnost. Poslední dobou se stále častěji prodávají živé stromky v kontejneru či květináči, které jsou okrasou naší zahrady po celý rok a na Vánoce pak navozují tu správnou vánoční atmosféru.

Živý stromek v kontejneru může být krásný symbol Vánoc (zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Živý stromek v kontejneru může být krásný symbol Vánoc (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Živý symbol Vánoc v kontejneru

Živé stromky jako symbol Vánoc jsou rok od roku dražší. Jestliže je nechceme vyměnit za umělé, můžeme si takový živý stromek pěstovat doma v kontejneru. Pokud dodržíme jistá pravidla v péči o něj, může nám jehličnan vydržet i několik let a na Vánoce již nemusíme ztrácet čas sháněním živého vánočního stromku.

Při vybírání živého symbolu Vánoc v květináči nebo kontejneru musíme dát dobrý pozor, jaký stromek je nám nabízen. V kontejnerech bývají zasazeny buď stromky vypěstované ve školce a následně přesazené ze země do kontejneru, nebo stromky pěstované rovnou v květináči. Ve školkách se pěstují tzv. balové stromky, které mají pouze 20 % až 30 % kořenů. V případě stromků pěstovaných odmala v květináči zjistíme, že takový strom má 100 % kořenů, a tím pádem daleko větší šanci na přežití. Z toho vyplývá, že o balové stromky musíme zákonitě více pečovat. Při koupi stromu v kontejneru tedy musíme zjistit, o jaký typ se jedná, protože balové stromky se velice často dávají do kontejneru mnohdy těsně před jejich prodejem.

Stromky, které však rostou v květináči nebo kontejneru delší dobu, můžeme bezpečně poznat. Na hlíně kolem kmene se většinou povaluje spadané jehličí a může zde růst i mech. Vánoční symbol, který roste v kontejneru delší dobu, také poznáme i podle toho, že když jej chytíme za kmen a zvedneme, strom z květináče nebo kontejneru nevypadne. Je dokonale prokořeněný. Stejně tak, když vidíme vylézající kořínky ve spodní části kontejneru, můžeme si být jisti, že se nejedná o balový strom.

Balové stromky mají pouze 20 % až 30 % kořenů
Balové stromky mají pouze 20 % až 30 % kořenů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zakoupený strom jako vánoční symbol nemůžeme dát okamžitě do bytu. Musíme na něj jít opatrně. Okamžitým přenesením ze zimy o tepla bychom mohli stromu způsobit šok a následně tak o něj přijít. Je lepší den, dva počkat a pak jej opatrně přenést s jistými mezizastávkami. V prvním kroku je dobré přenést stromek zvenčí nejprve do místnosti, ve které se netopí – např. do garáže. Jakmile se strom aklimatizuje, můžeme pokračovat v jeho následném umístění do vytápěného bytu.

V přenášení stromku zvenčí do bytu je důležitá mezizastávka
V přenášení stromku zvenčí do bytu je důležitá mezizastávka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak se o vánoční symbol v kontejneru starat?

Stromek v kontejneru nebo květináči jako symbol Vánoc dáváme do bytu opravdu na nezbytně dlouhou dobu. Po uplynutí 12 vánočních dnů vrátíme stromek zpátky ven na jeho původní místo. Přenášení stromku ven provádíme úplně stejně, jako když jsme jej přenášeli do bytu. Mezizastávkou bude opět nevytápěná místnost v domě.

Aby náš stromek nijak nestrádal, musíme o něj ve vytápěném prostředí správně pečovat. Důležitá je zálivka. Po celou dobu svátků musí mít náš symbol Vánoc vlhkou hlínu. Substrát udržujeme opravdu pouze vlhký, nikoliv mokrý. Kdybychom strom zalévali moc, v kontejneru by se následně držela voda. V tomto případě bychom mohli způsobit nechtěné uhnívání kořenů stromu.

Jehličnany nesmíme přelévat
Jehličnany nesmíme přelévat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jako ozdobený symbol Vánoc můžeme použít různé druhy stromků – dokonce i netradiční, jako např. jalovec, zakrslou borovici nebo tis. Samozřejmě můžeme použít i klasiku v podobě jedle nebo smrčku.

Vánoce může zpříjemnit i netradiční tvar jehličnanu
Vánoce může zpříjemnit i netradiční tvar jehličnanu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Velice spolehlivým jehličnanem, který můžeme ozdobit jako symbol Vánoc, je např. smrk stříbrný. Bytové podmínky snese daleko líp než jiné druhy jehličnanů, a dokonce i přechod z venkovního prostředí do bytu, mu naopak nedělá větší potíže. Jaký stromek si však vybereme pro ozdobení a vytvoření správné vánoční atmosféry, je pouze na nás. Každý máme jiný vkus a každý z nás preferuje jiný jehličnan. Vždy se však o něj musíme správně starat.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Kontejnerované vánoční stromky k dalšímu pěstování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kontejnerované vánoční stromky k dalšímu pěstování

Sázení stromku

Karel Kotyšan - zásení stromku v kontejneru.

Vánoční stromek v kontejneru

Vánoční stromek v kontejneru

Vánoční stromek - řezaný nebo v květináči

Josef Hošek porovnává vánoční stromek v řezaný a v květináči a vysvětluje, jak se o oba starat, aby vydržely co nejdéle čerstvé.

Pěstování vánočního stromku v kontejneru

Vánoční stromky jsou rok od roku dražší. Pokud nechcete investovat do umělého, tak zkuste stromek v kontejneru, který vám vydrží i několik let.

Výsadba ovocných stromů

Výsadba ovocných stromů

ČTĚTE DÁLE

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.

Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?
Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?

Okrasné zahrady

Záhony našich babiček byly zaměřeny spíše na užitečné plodiny, ale skrývaly i mnoho zajímavých okrasných rostlin. Některé z nich už ani neznáme.

Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří
Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Okrasné zahrady

Máte rádi na jaře záplavu všemožných barev? Krásné něžné narcisy na zahradě vám vytvoří nádherný kontrast, pokud vám vykvetou v trávníku.

Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě
Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Okrasné zahrady

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad je velmi atraktivní způsob. Propadněte tomuto kouzlu i vy. Poradíme vám, co je potřeba.

Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj
Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj

Okrasné zahrady

Chaotic zahrada je ideální pro všechny ty, co nenávidí plánování a nechtějí celý den strávit její údržbou. V čem tedy tkví její kouzlo? Prozradíme vám to.

Co je to trvalkové rabato?
Co je to trvalkové rabato?

Okrasné zahrady

Vytvořte si na zahradě záhony pro trvalky čili rabata a oživte zeleň barevnými rostlinami, které budou postupně nakvétat a dělat po celý rok na zahradě radost.