Muehlenbeckia čili jinan není ale jinan dvoulaločnatý

Mezi poléhavé rostliny zařazujeme i nenápadnou, a v naší krajině nepůvodní muehlenbeckii. Její domovinou je až daleký Nový Zéland, u nás se uplatní jako půdopokryvná rostlina v záhonových výsadbách. Překvapuje mohutným růstem poléhavých stonků a využít se dá i jako pokojová rostlina.

Muelenbékie patří mezi poléhavé rostliny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Muelenbékie patří mezi poléhavé rostliny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Muehlenbeckia patří mezi poléhavé rostliny

Rostliny se stonkem neschopným vzpřímeného růstu, který je buď přilehlý k půdě, šplhající po vegetaci, nebo vyvazovaný k opoře, se nazývají poléhavé rostliny. Pokud se ovšem špičky stonků těchto rostlin ohýbají a mají tendenci k růstu vzhůru, říká se jim vystoupavé.

Muehlenbecia (Muehlenbeckia complexa) pochází z oblastí Jižní Ameriky a Nového Zélandu. Nemá český ekvivalent ke svému cizokrajnému jménu, a je proto nazývána pouze muelenbékie. V cizině je Muehlenbeckia complexa běžně známá jako jinan, plazivá drátěná réva, krajková drátěná réva, andělská réva, matracová réva, matracový drátěný plevel, náhrdelníková réva a drátěná réva – a také jinan, ačkoliv s jinanem dvoulaločnatým nemá vůbec nic společného.

Druhy muelenbékie se liší ve svých růstových návycích, mnohé z nich rostou jako liány nebo keře. V některých prostředích se bující druhy mohou stát obtížně vymýtitelnými plevely. Nekontrolované šlahouny mohou zaplavit zahrady, šplhat po stromech a dusit jiné rostliny.

Patří mezi plazivé, půdopokryvné a poléhavé rostliny, kdy tvoří hustou masu propletených větví. Můžete ji ovšem použít i jako převislou rostlinu do zavěšených květináčů v interiérech. Doporučuje se také na balkony. Lze ji umístit i celoročně ven, protože patří mezi částečně mrazuvzdorné rostliny. Snáší pokles teplot na -5 až -10 °C. Při silnějších mrazech bude vhodnější ji zakrýt netkanou textilií nebo chvojím.

Muehlenbeckia se uplatní jako převislá mrazuvzdorná rostlina v balkonových nádobách či truhlících
Muehlenbeckia se uplatní jako převislá mrazuvzdorná rostlina v balkonových nádobách či truhlících (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vytvářejí dlouhé dřevnatějící výhony s drobnými lesklými, zelenými listy okrouhlého tvaru. Nenápadné krémově bílé květy nakvétají od časného léta až do podzimu. Kořeny rostlin jsou oddenkové. Květy mohou být oboupohlavné nebo jednopohlavné. Plodem je černá nebo tmavě hnědá nažka.

Tyto drobné rostlinky jsou částečně mrazuvzdorné
Tyto drobné rostlinky jsou částečně mrazuvzdorné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Muehlenbeckia vyžaduje slunná stanoviště s dostatkem vláhy. Bez problému však vydrží i v polostínu. Rostlina je nenáročná na péči a je bezproblémová při pěstování. V letních měsících rostlinu vyletněte na zahradu či terasu a dopřejte jí pravidelnou zálivku.

Tyto poléhavé rostliny potlačují růst zavlečených plevelů, jako jsou ostružiny, a podporují zvýšenou rozmanitost hmyzu. Jsou důležitou hostitelskou rostlinou pro některé druhy motýlů. Jsou také zdrojem potravy pro ptáky, kteří se živí jejich pupeny a listy. Květy odrůdy Muehlenbeckia complexa jsou sladké a šťavnaté a dají se konzumovat.

Další odrůdy:

  • Muehlenbeckia adpressa  má tenké červenohnědé stonky dlouhé až 1 metr.
  • Muehlenbeckia astonii – má výrazné malé opadavé listy uprostřed do sebe zapadajících větví. Ačkoli je běžně pěstovaná po celém světě, ve volné přírodě je extrémně vzácná a ohrožená. Může být vysazena jako neformální živý plot a dobře reaguje na stříhání do tvaru. Pokud je zasazena do bohaté půdy, roste bujně vzhůru a bude nejspíš vyžadovat oporu. Průsvitné plody jsou považovány za dekorativní.
Dají se využít jako pokryvné rostliny záhonové i jako pokojovky
Dají se využít jako pokryvné rostliny záhonové i jako pokojovky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
  • Muehlenbeckia australis  tento druh dorůstá výšky až 10 metrů. Se svou šplhavou a rychle rostoucí formou je schopen pohltit stromy podél silnic, pokud dojde k jeho přemnožení. 
  • Muehlenbeckia ephedroides je bezlistá. 
  • Muehlenbeckia platyclada  neopadavý keř se zploštělými, kloubovými, zelenými stonky a šípovitými listy. Kvete od časného do pozdního jara.

Poléhavé rostliny – škůdci a choroby

Muelenbekie stejně jako jiné poléhavé rostliny podléhají šupinatkám a houbovým chorobám. Šupinatky utvářejí na stonku nebo listu oválnou schránku, která vypadá jako hrbolek samotné rostliny. Napadení šupinatkami se projeví zakrnělými listy, případně rostlinám listy žloutnou a opadávají větvičky. Nejlépe se šupinatek zbavíte tak, že koncem zimy postříkáte dřeviny olejem proti škůdcům. Na jaře a v létě použijte rostlinný neemový olej.

Z houbových chorob tyto poléhavé rostliny napadá nejčastěji plíseň šedá nebo padlí. Protože má muelenbékie ráda spíše vlhčí prostředí, je potřeba její do sebe prorostlé větvoví a šlahouny pozorovat, zda netrpí některou z houbových chorob, abyste mohli včas zakročit a provést vhodný postřik proti houbovým chorobám.

Zdroj informací: zahradnictvi-flos.cz; adbz.cz; top.cz

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Kotvičník zemní

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Tato rostlina má výrazné léčivé účinky, které jsou známé nejen v lékařství.

ČTĚTE DÁLE

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!

Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné
Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné

Péče o zahradu

Říká vám něco alternativní ochrana rostlin? To je taková ochrana, která vsází na biologickou účinnou složku z rostlinných výtažků nebo na parazitické organismy.