Zelení nepřátelé našich zahrad útočí i ze zálohy

Běžné plevele útočí na zeleninové i květinové záhonky po celou vegetační sezónu. Jsou odolné a snadno se množí, takže nám nezbývá, než být neustále ve střehu a těmto mnohdy krásně kvetoucím záškodníkům vyhlásit boj.

Pampeliška je sice krásná, ale v rodině běžných plevelů patří k nejzákeřnějším (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pampeliška je sice krásná, ale v rodině běžných plevelů patří k nejzákeřnějším (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Běžné plevele nepodceňujme

Mezi běžné plevele patří rostliny, s nimiž se potkáme i ve volné přírodě, navíc jsou mnohé léčivé, ale na zahradě nemají místo. Některé z nich jsou totiž velmi úporné, a jakmile jejich přítomnost podceníme, budeme se s nimi potýkat zbytečně dlouho a někdy možná i marně.

To platí třeba o žluté krasavici pampelišce neboli smetánce lékařské. Pokud se jí chceme zbavit, musíme to udělat ještě, než odkvete a její střapaté květy se změní ve chmýří, které pak vítr rozfouká po celém pozemku. Smetánka má dlouhé a silné kořeny, které je nutné dostat z půdy pokud možno celé, nejlépe zahradními vidličkami nebo vypichovačem.

Mají účinné zbraně

Podobně úporná jako pampeliška je rovněž přeslička rolní, na kterou při přemnožení někdy zabere pouze herbicid, což je ovšem v případě zeleninových záhonů nežádoucí metoda. Pozor bychom si měli dát rovněž na pcháč rolní, jemuž se nesprávně říká bodlák. Ten se šíří nažkami a kořínky, navíc vylučuje speciální látky, které potlačují nebo zpomalují růst ostatních rostlin v okolí. Jeho hromadné odstranění je dobré si načasovat na poslední třetinu května, kdy je pcháč nejslabší.

Pcháč rolní likviduje okolní rostliny vylučováním škodlivých látek
Pcháč rolní likviduje okolní rostliny vylučováním škodlivých látek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Oddenky ze svých plazivých kořenů se po zahradě šíří i plevelná tráva pýr plazivý. Při odstraňování jeho kořínků musíme být skutečně důslední: jakmile zůstane v půdě jenom kousíček, brzy znovu vzroste. Bohužel se snadno množí i semeny, takže většinou jediný možný způsob, jak ho zlikvidovat, je použití herbicidu.

Když útočí kozí noha

Běžné plevele jsou skutečně početnou rodinou, do níž patří i plevelná „klasika“, a to ptačinec prostřední, kterému se říká „žabinec“, který se naštěstí poměrně dobře vytrhává při ručním pletí. Relativně snadno se zbavíme i popence břečťanolistého, vyskytujícího se zvláště v trávnicích, odkud ho odstraníme důsledným vytrháváním.

Popenec objevíme nejčastěji v zahradním trávníku
Popenec objevíme nejčastěji v zahradním trávníku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Trpělivý a důsledný zahrádkář zvládne mechanicky zlikvidovat i bršlici kozí nohu, která dokáže být velmi invazivní. Ale pokud zvládneme vymýtit z půdy všechny kořínky s plazivými oddenky, měli bychom zabránit jejímu dalšímu šíření.

Pokud necháme bršlici kozí nohu rozrůst, budeme se jí těžko zbavovat
Pokud necháme bršlici kozí nohu rozrůst, budeme se jí těžko zbavovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na běžné plevele nejlépe s rýčem

Na pozoru bychom se měli mít i před svlačcem rolním, který se postupně ovíjí kolem čehokoliv ve svém okolí, a brání tak ostatním rostlinám v růstu. Na jeho likvidaci se vyplatí vyzbrojit se rýčem, abychom dostali z půdy všechny kořínky.

Pravidelné pletí je účinnou prevencí proti plevelům
Pravidelné pletí je účinnou prevencí proti plevelům (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Prakticky všudypřítomné jsou kopřivy dvoudomé, které se šíří nejen oddenky z kořenů dlouhých až několik desítek centimetrů, ale také semeny. Pokud ale máme velký pozemek, kde můžeme ponechat trochu kopřiv někde v koutě, uděláme tím velkou radost krásným motýlům babočkám, protože kopřivy jsou oblíbenou potravou jejich housenek.

Tip:

Běžné plevele rozhodně nepatří do kompostu, protože ten je doslova živnou půdou pro přežití jejich semen. Ta by pak spokojeně vyklíčila, až bychom kompostem na jaře pohnojili záhonky. A jaká je nejlepší prevence proti nepřátelům z říše plevelů? Pravidelné pletí a kontrola záhonů, mulčování nebo využití netkaných textilií.

Zdroj informací: www.zahradkaruvrok.cz

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Šíření plevelů do zahrady

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Šíření plevelů do zahrady

Zavlečený plevel

Jaké druhy plevele si můžeme zavléct na zahradu či do doma do květináče

Boj s plevelem

Boj s plevelem

Druhy zamulčování záhonů

Existuje několik způsobů, jak zamulčovat záhony a ochránit je tak před nechtěným plevelem.

Péče o trávník

Tomáš Fíla si povídá s odborníkem o hnojivech a výživě pro trávník.

Přesazování kaktusů

Přesazování kaktusů

ČTĚTE DÁLE

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!

Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné
Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné

Péče o zahradu

Říká vám něco alternativní ochrana rostlin? To je taková ochrana, která vsází na biologickou účinnou složku z rostlinných výtažků nebo na parazitické organismy.

Černý kořen prospívá nejen tělu, ale i postavě
Černý kořen prospívá nejen tělu, ale i postavě

Péče o zahradu

Černý kořen je sice znám již od 16. století, v naší kuchyni je však stále nedoceněný. Vypěstujte si jej a zařaďte si ho do jídelníčku.