Chcete i v zimě rozkvetlou zahradu? Pořiďte si na ni nádherně kvetoucí okrasný keř

Hamamelis japonica čili také vilín japonský je opadavý keř, který se podobá lísce. Jeho listy se však na podzim zbarví do červena. Má podobu velkých keřů nebo malých stromků. A pokud chcete mít barevnou a rozkvetlou zahradu i v zimě, zasaďte si ho. Koncem zimy nebo velmi brzy na jaře jeho stále ještě holé větve ozdobí krásné a voňavé květy, které mají žlutou, oranžovou nebo červenou barvu, a jsou naprosto nepřehlédnutelné.

Hamamelis japonica kvete v zimě
Hamamelis japonica kvete v zimě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hamamelis japonica – jak tento keř pěstovat? 

Hamamelis japonica čili vilín je skromný a poměrně nenáročný keř, který neohrožuje žádná významná skupina hmyzu nebo houbové choroby. Platí to však jen tehdy, pokud splníte jeho hlavní potřeby pro spokojený život.

Do jaké půdy vilín zasadit? 

Vilíny potřebují především kyprou a dobře propustnou půdu s vysokým podílem humusu. Je pro něj také velmi důležité, aby půda byla mírně kyselá až kyselá. Mokré půdy jsou pro ně absolutně nevhodné. Je schopen ustát pouze mokrou půdu, která se nachází v terénních muldách, které jsou vytvořeny ze správné a dobře propustné půdy, aby se u kořenů nikdy nedržela nadbytečná vláha.

Kam vilín zasadit? 

Hamamelis japonica má poměrně vysoké nároky na světlo. Líbí se mu na přímém slunci nebo tam, kde je toulavý stín – v podrostu řídce vysazených stromů se mu proto dobře daří. Líbí se mu tam i to, že má díky spadanému listí i dostatek humusu a vyšší vlhkost. Rozhodně ale vilín nesázejte do většího stínu, protože vám tam bude špatně kvést a na podzim se mu nevybarví listy. 

Při plánování výsadby je nutné brát ohled nejen na světlo, ale i na prostor. Vilín potřebuje dostatečně velký prostor, protože to je velmi široký keř, který se rozpíná. Kolem vilínů proto můžete zasadit jen krátkověké trvalky nebo rostliny, u nichž vám nebude vadit, že vám je po čase vilín vytlačí. Před samotným zasazením vilínu místo důkladně zvažte i proto, že přesazování příliš nezvládají. Ideální proto je, když ho po zasazení už nebudete přesazovat.

Květy vilínu jsou nepřehlédnutelné
Květy vilínu jsou nepřehlédnutelné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Péče o vilín 

Mladé vilíny zalévejte pravidelně, dokud se neusadí. K tomu dojde asi za dva nebo tři roky. Potom, co se vilín usadí, je již nenáročný na péči. Pravdou ale je, že během období sucha potřebují zalévat, a také každé jaro byste měli prostor okolo nich posypat hnojivem nebo mulčem z dobře shnilého kompostu či hnoje. Dejte si u nich pozor, aby netrpěly nedostatkem vláhy, protože to může následně způsobit, že jim květy na podzim nebo v zimě opadnou.

Řez Hamamelis japonica

Řez potřebuje Hamamelis japonica k udržení kompaktního tvaru a bohatému kvetení. Vilín je potřeba prořezávat každý rok na jaře, a to předtím, než mu začnou rašit pupeny a keř začne obrůstat. Cílem tohoto řezu je odstranění starých a poškozených větví stejně jako těch, které rostou dovnitř keře. Mladé výhony potom můžete také zkrátit na polovinu, abyste podpořili růst nových větví.

Květy vilínu jsou žluté, oranžové nebo červené
Květy vilínu jsou žluté, oranžové nebo červené (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Množení vilínu

Hamamelis japonica se nemnoží zcela jednoduše, ale zkusit to můžete pomocí řízků z měkkého dřeva, které z keře odeberete na jaře – ty potom nechte zakořenit v kompostu. 

Pěstování vilínu v květináči nebo v nádobě 

V malých zahradách můžete zkusit pěstování hamamelisu v květináči, což do značné míry omezí jeho velikost. Aby to bylo možné, vyberte si k tomu květináč o průměru alespoň 50 cm a použijte na jeho dno kvalitní kompost. V létě potom udržujte květináč dobře zalévaný. 

Možné problémy vilínu

Vilíny jsou obvykle bezproblémové, ale dejte si pozor na phytophthoru, což je kořenová hniloba, a potom také na medovou houbu, což je druh václavky.  Na keři si mohou pochutnat také jeleni nebo králíci. Vilín dokáže potrápit i padlí na listech. 

Zdroje informací: thespruce.com, rozhlas.cz, bhg.com 

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat kaliny a vilín

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o tom, jak pěstovat kaliny a vilín, jaké druhy poznáme, jakou barvou kvetou, jak o ně pečovat.

Listárna Václava Větvičky

Oblíbenou rubrikou je listárna Václava Větvičky. I tentokrát si zodpovíme dotazy diváků.

Sněženky, vřesovec a vilín

V předjaří nám může zahrada pěkně kvést díky sněženkám, vřesovci a vilínům.

Jaké keře vysadit na zahradě

Jaké keře vysadit na zahradě

ČTĚTE DÁLE

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.

Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?
Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?

Okrasné zahrady

Záhony našich babiček byly zaměřeny spíše na užitečné plodiny, ale skrývaly i mnoho zajímavých okrasných rostlin. Některé z nich už ani neznáme.

Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří
Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Okrasné zahrady

Máte rádi na jaře záplavu všemožných barev? Krásné něžné narcisy na zahradě vám vytvoří nádherný kontrast, pokud vám vykvetou v trávníku.

Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě
Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Okrasné zahrady

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad je velmi atraktivní způsob. Propadněte tomuto kouzlu i vy. Poradíme vám, co je potřeba.

Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj
Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj

Okrasné zahrady

Chaotic zahrada je ideální pro všechny ty, co nenávidí plánování a nechtějí celý den strávit její údržbou. V čem tedy tkví její kouzlo? Prozradíme vám to.

Co je to trvalkové rabato?
Co je to trvalkové rabato?

Okrasné zahrady

Vytvořte si na zahradě záhony pro trvalky čili rabata a oživte zeleň barevnými rostlinami, které budou postupně nakvétat a dělat po celý rok na zahradě radost.