Hydroponie pro ozdobu a čistotu

Pěstování rostlin bez zeminy je stále oblíbenější zejména v interiérech. Nepráší se z hlíny, nerozhrabe vám ji domácí mazlíček a pro ty, kdo trpí alergiemi na plísně ze hlíny je hydroponie pravý zázrak. Ze samotné vody by vám ale pokojovky nerostly.
hydroponicke-pestovani_shutterstock_679583512-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Mnoho pokojových rostlin se dá namnožit tak, že uříznete kus stonku nebo list a dáte ho do sklenice (raději tmavé) s vodou. Za pár týdnu máte bohaté kořeny a můžete rostlinu usadit do květináče nebo truhlíku. To je také nejvhodnější chvíle přejít na kompletní hydroponické pěstování.

Čisté kořeny potřebují oporu

V samotné vodě by rostliny po čase začaly chřadnout, protože i když ve vodě z kohoutku nějaké živiny jsou, nestačí pro zdárný růst. Z půdy si rostliny ale berou jen asi 5 procent minerálních a organických látek, vše ostatní dokážou přijímat ze vzduchu a přetvořit působením světla. Pokud jim tedy do vody přidáte živný roztok obsahující vápník, draslík, dusík, fosfor, hořčík, síru a železo s nepatrným množstvím dalších stopových prvků, vystačí si s tím. Kořeny ovšem nesmějí být trvale ve vodě namočené celé, protože potřebují také kyslík, který si jinak berou také z půdy. Pro hydroponické pěstování je tedy důležité, aby alespoň dvě třetiny kořenového systému byly nad hladinou vody s živinami. Ideální je poskytnou rostlině oporu v květináči nějakým minerálním substrátem, obecně u nás obvykle nazývaný keramzit, který se za žádných okolností nerozpouští ve vodě, přitom ale vodu absorbuje a udržuje pro kořeny vlhké prostředí. Skulinky mezi částečkami substrátu pak dávají kořenům bohaté provzdušnění, dokonce lepší než v půdě.

Speciální květináče

Není problém si hydroponický květináč udělat z jakékoliv pěstební nádoby, keramické, plastové i skleněné. V ní bude voda s živným roztokem, do kterého usadíte vnitřní nádobu s otvorem ve spodní části. V té pak v minerálním substrátu bude umístěna květina. Takový květináč je ovšem spíš hydroponické provizorium, špatně se hlídá, jestli je vody ve spodku nádoby dost. Obvykle se vyměňuje jednou za dva až tři týdny, ale záleží na tom, jak je v místnosti teplo, jak velké jsou rostliny, zda jsou zrovna v období bujného růstu nebo klidu. Pokud chcete skutečně dlouhodobě přejít na hydroponické pěstování pokojových rostlin, pořiďte si raději speciální květináče. Jejich okrasná vnější nádoba je zcela vodotěsná. Může být z ušlechtilého kamene, plechu, plastu, keramiky, dokonce i z uvnitř impregnovaného dřeva. Rostliny se pak osazují do vnitřních pěstebních nádob, kde rostou v keramzitu a živném roztoku. V této nádobě je prohlubeň na připojení měřiče stavu vody (vodoznak), který vás přesně informuje o výšce hladiny vody s hnojivem. Sofistikované hydroponické květináče pak mají ještě jedno vnitřní perforované dno, pod ním je živný roztok, a nad ním v minerálním substrátu usazená rostlina. Pěstební vložku snadno vyjmete, prostor pro vodu s hnojivem tak můžete vyčistit a znovu doplnit. Pro osvěžení rostlin se doporučuje na dva až tři dny dát po výměně jen čistou vodu a poté teprve přidat hnojivo.

Jaké květiny dobře porostou  

Především ty, které jsou už jako hydroponické předpěstované. Přesazení z půdy bývá u většiny druhů obtížné. Musíte kořenový bal dokonale opláchnout od všech zbytků zeminy. Poškozené kořeny odstřihnout, protože jinak by uhnívaly a kazily vodu. Pak je třeba rostlinu zvyknout na tento způsob růstu, nejlépe tak, že ji na pár dnů dáte jen do čisté vody. Kořínky se tak zbaví posledních zbytků půdy, ty poškozené dobře objevíte a můžete odstranit. Pak teprve rostlinu usadíte do keramzitu. Když si květinu nařízkujete nebo oddělíte od mateřské rostliny nové aplégry a předpěstujete je rovnou jen ve vodě, budou se ujímat v hydpronických nádobách lépe. Některé druhy – azalka, asparagus, begonie, bromeliovité, vřes, koleus, kolumnea, rozchodníky, pepřinec, tradeskancie, crassula, fuchsie, chlorofytum, cineraria, ale také prakticky všechny kaktusy – prospívají jako pokojovky při hydroponickém pěstování mnohem lépe než pěstované v půdním substrátu. Jinak můžete takto vysadit prakticky jakoukoliv rostlinu. Rozdílné budou jen požadavky na druh hnojiva pro přípravu živného roztoku, zde je dobré se poradit s odborníkem, které rozpustné nebo tekuté hnojivo použít právě pro vámi pěstovaný druh.

TIP

Bohatě kvetoucí africké fialky

Tyto oblíbené po celý rok vykvétající pokojové rostliny špatně snášejí namočené kořínky, velice snadno jim začnou uhnívat. Přitom ale nesmí ani zaschnout. Pokud si tedy přejete, aby se vám fialky rozrůstaly a kvetly vám řadu let, dopřejte jim pěstování v keramzitu, který jim udržuje u kořenového systému  pravidelnou mírnou vlhkost.

TIP

V užitkové zahrádce

Hydroponicky lze pěstovat také košťálové zeleniny, rajčata, papriky, bylinky i jahody. Ušetříte tak prostor, zeminu a rostliny porostou rychleji než v půdě. Systémy na hydroponické pěstování zeleniny a ovoce jsou různé, od trubek naplněných minerálním substátem, který je pomalu pravidelně zavlažován pomocí čerpadla, až po pěstební stoly. Podrobněji se k využití hydroponie v užitkové zahradě ještě někdy vrátíme.

Text: Gabriela Koulová

20.1.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist