Červeno bílé květinové dekorace

Květiny hrají významnou roli nejen ve společnosti, ale i jako neodmyslitelná součást našich domovů. Nerůznější dekorace nás provázejí při slavnostních příležitostech, jakými jsou například plesy, významné konference, květinové výstavy, ale i jako velmi vkusná a zajímavá dekorace hal a místností. Stejně tak mnohá nevěsta volí pro svatební kytici právě tyto dvě barvy symbolizující nevinnost a vášeň, oddanost a lásku.

Většina z nás si už nedovede ani představit svůj život například bez pokojových rostlin pěstovaných v květináčích. Nemusí to být ale vždy jen hrnkové rostliny, které si do bytu vybíráme. Stejně tak nám tuto službu udělají i květinová aranžmá vyladěná do našich oblíbených barev. Na trhu dnes nalezneme také širokou paletu nejrůznějších aranžovacích pomůcek, nádob vhodných pro rostlinné dekorace, stuh, špendlíků, perliček, sušeného materiálu i umělých květin, hydrogelu. Předpokládám však, že většina z nás dává přednost květinám rostlým – živým.

Velmi zajímavě působí velké ploché aranžmá vypichované v pruzích stejným květinovým druhem. Ornithogalum v první nejvyšší lince střídají bílé anturie, pod nimi se tyčí hlavičky rudých poupat růží. Červené silně vonící lilie jsou od růží odděleny hustou řadou bílých chryzantém, které celkově zjemňují dojem z velkoryse pojatého aranžmá.  Pro tuto majestátně působící dekoraci je vhodné  výhradně umístění na velké prostorné ploše, v interiérech konferenčních sálů a velkých hal.

Netradiční vzhledem i způsobem pěstování jsou hrnkové rostliny pěstované v dekoračních nádobách ve tvaru ovoce z foukaného skla.  Pro snadnější přístup do těchto nádob jsou vždy na obvodu patřičně velké otvory, kterými pěstitel zabezpečuje svým rostlinkám přísun potřebných živin a nezbytný kyslík. Velmi vděčnou pokojovou rostlinou s výrazně zelenými listy je lopatkovec neboli Spatiphylum.  Jeho nejběžněji pěstované kultivary dosahují výšky mezi 20 až 30 cm. Kousek usušené parožnatky a červený pedig dotvoří celkový vzhled interiéru této netradiční pěstební nádoby.

Svým milovaným uděláme jistě radost květinovou dekorací ve tvaru srdce. Může se hodit zrovna tak ke Dni matek jako na Svatého Valentýna. Pro výrobu tohoto květinového aranžmá byla použita bílá a červená aranžovací hmota Florex. Z rostlých květin bílé ornithogalum neboli snědek, rudé ranunculusy, několik snítek medvědí trávy a dvacítka salalových listů nebo listů z bobkovišně, které jsou tužší  a lépe drží tvar i při zasychání.  Medvědí tráva vhodným vytvarováním podtrhuje celkový dojem z této neobyčejné květinové dekorace.  Samozřejmě fantazii se meze nekladou a víme-li, že námi milovaná osoba má v oblibě jiné květiny, třeba růže anebo frézie, můžeme tuto srdcovou dekoraci vhodnými květinami pozměnit.

Velmi neobvykle budou jistě ve vhodném interiéru působit i dekorace v průhledných číších, do kterých byly použit hydrogel.  Jedná se o drobný organický granulát, který po zalití vodou zvětší svůj objem až desetinásobně. Stačí k němu přilévat postupně vodu podle toho, jakým tempem se z naaranžované nádoby bude odpařovat. Rostliny v něm umístěné tak budou zásobeny potřebnou vlhkostí a navíc jej dnes běžně pořídíte v široké paletě barev.

Nyní už jen zbývá připravit si podle osobní fantazie a vkusu vhodné rostlinydekorační materiál a pustit se do vlastnoruční tvorby.  Vůbec nevadí, pokud se nebudete držet námi uvedených námětů a postupů, naopak, tím lépe. O to víc se pak můžete pyšnit originalitou své vlastní tvorby.

Text: Zuzana Bohdalová

9.12.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist