Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami

Žlutá cizrna čili římský hrách je hned po fazoli tou nejpěstovanější luskovinou světa. Pěstuje se ve více než 50 zemích. Bohužel jen u nás se moc nepěstuje. Je totiž poměrně teplomilná, a tak se u nás nejvíce pěstuje na jižní Moravě. Její pěstování v Česku však rozhodně nepředstavuje nic nemožného. Se správným přístupem si cizrnu můžete vypěstovat i vy na svém záhonku, nebo dokonce na balkoně. Chcete vědět jak? Povíme vám.

Žlutá cizrna se velmi podobá hrachu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Žlutá cizrna se velmi podobá hrachu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Žlutá cizrna pěstovaná v Česku 

Žlutá cizrna je jednoletá rostlina, která dorůstá velikosti 30–60 cm, má spíš podobu keříčku a její vegetační doba se pohybuje okolo 100 až 120 dnů. Abyste cizrnu v našich podmínkách sklidili, je nejlepší, když si ji předpěstujete ve skleníku nebo u sebe doma (třeba na parapetě). K výsevu by totiž mělo dojít ideálně již na začátku dubna.

Pro dobrý výsledek výsevu doporučujeme nechat cizrnu nejprve naklíčit. Den před plánovaným výsevem ji proto namočte na 12–24 hodin do vlažné vody, následně ji pak ihned vysejte do předem připraveného substrátu. Semena s viditelným klíčkem stačí jemně zatlačit prstem pod povrch (asi 0,5 cm) půdy. Takto zasazenou cizrnu ponechte na světle a v teplotě, která neklesne pod 20 °C. Nezapomeňte ji pravidelně zalévat. 

Kdy cizrnu přesadit? 

Žlutá cizrna na záhon míří až po zmrzlých, tedy až po 15. květnu. V té době to již bude zhruba 12cm rostlinka. Sazeničky sázejte do řádků, které jsou od sebe vzdálené 30–50 cm. Mezeru mezi jednotlivými rostlinami mějte alespoň 15 cm. Pěstovat ji můžete rovněž samostatně v květináčích nebo v truhlících. Výhodou je, že oporu nepotřebuje, protože jde o dostatečně pevný keřík. Mladé rostlinky je však nutné pravidelně okopávat a udržovat v bezplevelném stavu (jde o prevenci vůči napadení houbovitými chorobami). Potom, co rostliny narostou a zapojí se, je již nechte tak, abyste je nepolámali, jsou totiž velmi křehké. 

Výsev cizrny přímo do půdy 

Výsev cizrny přímo do půdy je i u nás možný, ale musí k tomu dojít za určitých podmínek. V prvé řadě musí být teplota stabilní a minimálně mezi 10 až 15 °C. Neměly by hrozit mrazy, protože studená a mokrá půda většinou může za hnití semen. Celkem dobře se v tomto případě osvědčil výsev semen na záhony, které byly následně překryty dvěma vrstvami netkané textilie. Při nižších teplotách je přitom vhodné nechat textilii na záhoně až do konce května. 

Cizrnu před výsevem namočte na 24 hodin
Cizrnu před výsevem namočte na 24 hodin (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Péče o cizrnu

Cizrna potřebuje dostatek vláhy v době klíčení, vzcházení a tvorby lusků, jinak toleruje sucho. V opravdu suchém roce je dobré je jednou za čas zalít, ve vlhkém roce jí vystačí přirozená přírodní závlaha. 

Podmínky pro pěstování cizrny 

Cizrna má nejradši lehké (záhřevné) dobře propustné půdy, které jsou mírně kyselé až neutrální. Měly by být dobře zásobené živinami a vápníkem. Vyplatí se je přihnojovat, protože potřebují dusík pro růst zelených částí, draslík a fosfor pro kvetení a zrání lusků. Vhodná jsou k tomu organická hnojiva. Před výsadbou proto do půdy přidejte dobře rozložený kompost.

Vhodnými sousedy při pěstování cizrny jsou brambory, okurky, kukuřice, jahody, celer a saturejka. Rozhodně však vedle ní nesázejte česnek. Co se pak týká stanoviště, vyhněte se čemukoliv, co by na záhon s cizrnou vrhalo i sebemenší stín. Cizrna vyžaduje plně slunné stanoviště, intenzita slunečního svitu je zcela zásadní pro tvorbu kvalitních lusků. Ovlivňuje i jejich množství, rozhodně ji proto nesázejte pod strom. 

Cizrnu můžete pěstovat na zahradě, ale i na balkoně
Cizrnu můžete pěstovat na zahradě, ale i na balkoně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na co si dát pozor 

  • Při pěstování cizrny si dejte pozor na plíseň, virus mozaiky a antraknózu. 
  • Vyhněte se manipulaci s rostlinami, když jsou mokré, aby nedocházelo k šíření spor. 
  • Nemocné rostliny odstraňte. 
  • Cizrna je bohužel náchylná na mnoho půdních chorob, a proto byste cizrnu měli sázet na jedno místo maximálně po 3 roky. 
  • Napadnout ji mohou mšice, roztoči i brouci. Mšice jsou obzvláště nebezpečné, protože mohou šířit mozaikový virus nebo jiné choroby. Mšice odstraníte proudem vody nebo insekticidy. Vajíčka rozdrťte prsty. Vytrhávejte listy i celé napadené rostliny. 
Cizrnu je nutné z lusků ihned vyloupat
Cizrnu je nutné z lusků ihned vyloupat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kdy cizrnu sklízet? 

Cizrnu sklízejte za suchého a slunného dne ve chvíli, když se lusky zbarví do žluta. Sklízejí se celé lusky, z nichž se cizrna okamžitě vyloupe. Semena cizrny pak nechte proschnout na teplém a suchém místě, kde je rozložte v tenké vrstvě. Suchou cizrnu potom skladujte v suchých sklenicích s kvalitním uzávěrem. Takto uskladněná cizrna vám na suchém a chladném místě vydrží až 1 rok. 

Zdroj informací: donapo.cz; sazenicka.cz; cizrna.cz 

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Cizrnový popcorn podle Ládi Hrušky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Taky rádi mlsáte u televize a potom máte výčitky z diety? Zkuste zdravou variantu mlsání podle Ládi Hrušky.

Cizrna do poslední kuličky

Jak využít cizrnu do poslední kuličky?

Naložené syrečky

Naložené syrečky

Indiánské zelené lusky k léčbě revma

Využijte starou indiánskou rostlinu k léčbě revma nebo artritidy!

Jak beze zbytku zpracovat hrášek i s lusky?

Sladké lusky, skrývající mladý hrášek jsou velkou pochoutkou. Ukážeme si, jak zpracovat hrášek i s lusky.

Posvícenské menu v moderním pojetí

Posvícení vždy bylo časem, kdy se lidé povznesli nad každodenní útrapy a užívali si pohodlí domova. A s domovem se pojí i výborná večeře, kterou nám v poněkud modernějším pojetí připraví pan Luboš Rychlavský.

ČTĚTE DÁLE

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.

Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem
Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem

Rostliny

Léčivá pampeliška roste na každém kroku a patří k našim nejoblíbenějším léčivým rostlinám. Na trávníku se ale může stát postrachem.

Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina
Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina

Rostliny

Víceleté plevele, jako třeba jetel zvrhlý, jsou sice užitečné rostliny pro krmení hospodářských zvířat, ale na trávníku v zahradě je vidí lidé dost neradi.

Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte
Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte

Rostliny

Bledule a další chráněné jarní rostliny v přírodě netrhejte. Ohrožujete tím už tak ohroženou flóru a můžete se těmito jedovatými rostlinami i přiotrávit.