Zimní odpočinek muškátů a fuchsií

V našich klimatických podmínkách nemají muškáty a většina fuchsií šanci venku přežít zimu, i krátkodobé poškození mrazem rostliny natolik poškodí, že mohou uhynout. Aby se zase na jaře ukázaly v celé své kráse, musíme jim dopřát generální opravu a zimní spánek.
balkon-3-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Rozhodně nedělejte tu chybu, že přenesete rostlinky ze studeného a větrného balkonu do přetopené místnosti. Velké teplotní výkyvy rostliny nesnesou a jara se už nedočkají.

Novinový „striptýz“

První možnost přezimování je jejich svlečení. Rostliny vyndáme z nádob a lehce z kořenů otřeseme hlínu. Pak je položíme na noviny (můžeme několik dohromady) a zabalíme je. Balíček svážeme provázkem, aby květiny nevypadaly, a pověsíme je do světlého sklepa nebo jiné chladné místnosti. Na jaře rostliny vybalíme, ostříháme podle narašených oček a zkrátíme i kořeny. Před vysazením namočíme kořeny asi na 24 hodin do vody, aby natáhly vlhkost. Pak vysadíme do truhlíků a přihnojíme.

Zimoviště se světlem

Druhá možnost je odnést truhlíky i s muškáty do chladného interiérového místa. Pak ostříhat zaschlé větvičky a zalít.  Pokud máme převislé muškáty, zkrátíme jejich výhony asi na 15 cm, u vzpřímených muškátů nebo anglických pelargonií pouze odebereme zaschlé a žluté listy, samozřejmě odstraníme zaschlé květy. Pak očistíme povrch substrátu od všech rostlinných zbytků a odřezků, které by mohly zahnívat. Nevýhodou této metody je skutečnost, že nevyměníme zeminu. Takže ji alespoň ubereme z vrchu a přisypeme novou. Zásadně nepřihnojovat! Zimoviště musí být místnost chladná, ale bez mrazu, optimální teplota je 5 – 10 °C. Mnoho pěstitelů má zazimování spojeno s tmavým chladným prostorem, jakým je sklep. Jenže ten nemusí úplně vyhovovat. Sklep by měl mít pro přezimování květin okno, aby květiny mohly vegetovat. Zcela nevhodné jsou panelákové sklepy. Obecně balkonovkám vyhovují spíše světlé prostory. Klidně to mohou být nevytápěné chodby domu.

Jak zalévat?

Zálivku omezíme na minimum, zalíváme podle stavu substrátu zlehka 1-2 měsíčně, aby muškáty nenapadla hniloba.  Platí, že čím je teplota v místnosti nižší a čím mají rostliny méně listů, tím méně je zaléváme. Nesmíme rostlině dovolit růst, natož kvést. Pokud se tak stane, ihned změníme prostředí, kde máme muškáty umístěny a nasazené květy bez milosti vyštípneme.
Pak v průběhu února – března zkontrolujeme jejich stav, zakrátíme jejich výhony a přesadíme je do nového substrátu na pelargonie. Pro dosažení bohatého květenství platí jedna zásada – nikdy nepěstujeme muškáty 2 roky ve stejném substrátu – to platí zvláště pro ty velkokvěté.

Na fuchsie podobně

Některé druhy fuchsií jsou otužilé (např. F. magellanica), a proto přežijí venku, ale většina fuchsií je choulostivá. Na konci podzimu vyzvedněte choulostivé fuchsie pěstované volně v zemi nebo v nádobách a přesaďte je jednotlivě do květináčů. Vyštípejte zelené špičky a odstraňte listy. Můžete také odebrat polovyzrálé řízky a fuchsie nechat přezimovat jako mladé rostliny. Nejdůležitější je zbavit rostlinu veškerých napadených listů, abychom si případné škůdce jako jsou molice, svilušky nebo třásněnky, nepřinesli na zimoviště. Nejlépe se těchto nežádoucích hostů zbavíme tím, že odstraníme veškeré listy. Pokud fuchsie ukládáme do tmavšího sklepa, musíme odlistění učinit bezpodmínečně. Květináče přeneseme do skleníku, kde nemrzne, nebo na světlý okenní parapet v chladném pokoji. Fuchsie musí být v chladu a skoro suché, aby vydržely v klidovém stadiu.  Na jaře fuchsie přesadíme do květináčů o něco menších než byly původní, vyměníme substrát za čerstvý, prořežeme keříky a udržujeme je stále vlhké.

TIP

Přežití na balkonu

Pokud nemáte kam květiny přestěhovat, riskněte jejich přežití venku. V mírnějších zimách, na balkonu chráněném před větrem a nejlépe jižně orientovaném, to mohou mnohé květiny zvládnout.  Přisuňte je ke zdi, která je zevnitř vyhřívaná a celý květináč obalte bublinkovou fólií ve tvaru pytle, který nahoře volně svážete, aby se dovnitř dostalo trochu vzduchu. Pod květináč dejte polystyrénovou desku, aby rostlinu chránil před chladem zespodu. Estetiku zlepšíte tím, že obalené rostliny zakryjete chvojím. Pak nezbývá než si přát, aby se na vás usmálo štěstí, a balkonovky přežily.

Text: Gabriela Koulová

14.10.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist