Aktinidie – popínavá kráska s lahodnými plody

Máte rádi kiwi? Možná jste si tedy zkoušeli vypěstovat aktinidii čínskou – keř, který aromatické ovoce s chlupatou slupkou plodí. U nás je s ní ale dost problémů, protože snadno namrzá. Vyzkoušejte raději drobnoplodé aktinidie, popínavky ozdobné vzrůstem a listem, s plody menšími, zato bez srstnaté slupky.

Aktinidie – popínavá kráska s lahodnými plody
Aktinidie – popínavá kráska s lahodnými plody (Zdroj: shutterstock.com)

Pokud hledáte alternativu k vinné révě, pak jsou některé aktinidie ideální volbou. Stejně jako víno zaručují jak ozdobný vysoko vyrůstající liánový porost, tak i lahodné plody. Je ovšem třeba zvolit druh, který dobře snáší naše mrazivé zimy. Dnes je pěstována řada šlechtěných kultivarů, jejich mrazuvzdornost je však stejná jako u původních druhů. U nás se tedy bude dařit těm, které pocházejí z horských oblastí Číny, kde rostou ve výškách 500 – 1900 metrů nad mořem (aktinidie stříbrná) nebo se v průběhu přirozeného šíření adaptovaly na chladné podmínky Sibiře (aktinidie kolomikta, aktinidie význačná). Teplomilné čínské a japonské druhy u nás prospívají nejlépe ve skleníku nebo v teplých oblastech na dobře vybraném místě u vyhřáté zdi (aktinidie čínská, aktinidie lahodná).

Aktinidie kolomikta se u nás stala v posledních letech populární zahradní exotkou zejména pro své efektní olistění. Listy jsou zpočátku krémově žluté, pak se začnou probarvovat růžově až červeně, postupně pak po odkvětu keře zelenají. Ováné plody připomínající angrešt dozrávají v srpnu, mají hladkou slupku a zelenou lahodnou dužinu.
Snadno se u nás pěstuje zejména aktinidie význačná, mrazuvzdorná do –25 °C, přechodně snášející i pokles pod tuto teplotu. Její výhony se pnou až do desetimetrové délky, poradí si tedy s hustým obrostem sloupů pergoly nebo pokrytím stěny garáže či domu. Plodí množství drobných zelenožlutých bobulí, které dozrávají na přelomu září a října. Jejich dužina je dokonce sladší než velkoplodé kiwi. Plody se nemusí loupat, hodí se k přímému konzumu i k zavařování.

Především jako dekorativní rostlinu lze u nás pěstovat také aktinidii stříbrnou, jejíž listy jsou od jara do léta bílé, stříbřitě osrstěné, v červenci pak vykvétá množstvím bílých kvítků, trochu připomínajících jasmín. Po jejich odkvětu listy zezelenaj a začnou se tvořit oranžové plody. V zemích původu jsou využívány v kuchyni pro zvláštní nahořklou chuť – přidávají se do rýže, do salátů. U nás se obvykle nekonzumují – nestačí totiž úplně dozrát a jsou příliš hořké.

Aktinidie jsou liány, zvyklé šplhat po kmenech stromů do výšky za sluncem, s kořeny pevně zakotvenými v podrostu. Podle toho mají také nároky na půdu, vápenité a neutrální půdy je třeba před výsadbou okyselit rašelinou nebo lesní hrabankou. V každém případě potřebují oporu, vysazujte je tedy u sloupů pergoly, případně jim zatlučte vysoký pevný kůl do důlku, kam je vysazujete. Můžete je pěstovat i u stěny, i zde ale vyrobte laťovou oporu nebo natáhněte síťové pletivo, ke které budete vyvazovat výhony.

Výhoda proti vinné révě? Aktinidie plodí na jednoletých výhonech, to znamená, že letorosty můžeme po zimě značně zakrátit a úrody se dočkáme, i když výhony v zimě trochu namrznou. Zmíněné druhy vykvétají pozdě, od května do července, kdy už jim zmrznutí nehrozí. Mladé rostliny na zimu ale chraňte na zimu u kořenů a v mladém dřevě.

Všechny původní druhy jsou dvoudomé – asi na osm samičích rostlin, které ponesou plody, je třeba vysadit jednu samčí, nejdále do vzdálenosti 1 m, aby došlo k opylení. Při vzrůstající oblibě aktinidií ovšem šlechtitelé již vypěstovali samosprašné odrůdy, které zajšťují bezproblémové opylení a vysokou plodnost.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 19.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

Zazimování letněných pokojových rostlin

Reportáž o zazimování letněných pokojových a teplomilných rostlin, jak je správně očistit, ošetřit proti škůdcům, jak je správně připravit přezimování v bytě.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.