Aktinidie – popínavá kráska s lahodnými plody

Máte rádi kiwi? Možná jste si tedy zkoušeli vypěstovat aktinidii čínskou – keř, který aromatické ovoce s chlupatou slupkou plodí. U nás je s ní ale dost problémů, protože snadno namrzá. Vyzkoušejte raději drobnoplodé aktinidie, popínavky ozdobné vzrůstem a listem, s plody menšími, zato bez srstnaté slupky.

Aktinidie – popínavá kráska s lahodnými plody
Aktinidie – popínavá kráska s lahodnými plody (Zdroj: shutterstock.com)

Pokud hledáte alternativu k vinné révě, pak jsou některé aktinidie ideální volbou. Stejně jako víno zaručují jak ozdobný vysoko vyrůstající liánový porost, tak i lahodné plody. Je ovšem třeba zvolit druh, který dobře snáší naše mrazivé zimy. Dnes je pěstována řada šlechtěných kultivarů, jejich mrazuvzdornost je však stejná jako u původních druhů. U nás se tedy bude dařit těm, které pocházejí z horských oblastí Číny, kde rostou ve výškách 500 – 1900 metrů nad mořem (aktinidie stříbrná) nebo se v průběhu přirozeného šíření adaptovaly na chladné podmínky Sibiře (aktinidie kolomikta, aktinidie význačná). Teplomilné čínské a japonské druhy u nás prospívají nejlépe ve skleníku nebo v teplých oblastech na dobře vybraném místě u vyhřáté zdi (aktinidie čínská, aktinidie lahodná).

Aktinidie kolomikta se u nás stala v posledních letech populární zahradní exotkou zejména pro své efektní olistění. Listy jsou zpočátku krémově žluté, pak se začnou probarvovat růžově až červeně, postupně pak po odkvětu keře zelenají. Ováné plody připomínající angrešt dozrávají v srpnu, mají hladkou slupku a zelenou lahodnou dužinu.
Snadno se u nás pěstuje zejména aktinidie význačná, mrazuvzdorná do –25 °C, přechodně snášející i pokles pod tuto teplotu. Její výhony se pnou až do desetimetrové délky, poradí si tedy s hustým obrostem sloupů pergoly nebo pokrytím stěny garáže či domu. Plodí množství drobných zelenožlutých bobulí, které dozrávají na přelomu září a října. Jejich dužina je dokonce sladší než velkoplodé kiwi. Plody se nemusí loupat, hodí se k přímému konzumu i k zavařování.

Především jako dekorativní rostlinu lze u nás pěstovat také aktinidii stříbrnou, jejíž listy jsou od jara do léta bílé, stříbřitě osrstěné, v červenci pak vykvétá množstvím bílých kvítků, trochu připomínajících jasmín. Po jejich odkvětu listy zezelenaj a začnou se tvořit oranžové plody. V zemích původu jsou využívány v kuchyni pro zvláštní nahořklou chuť – přidávají se do rýže, do salátů. U nás se obvykle nekonzumují – nestačí totiž úplně dozrát a jsou příliš hořké.

Aktinidie jsou liány, zvyklé šplhat po kmenech stromů do výšky za sluncem, s kořeny pevně zakotvenými v podrostu. Podle toho mají také nároky na půdu, vápenité a neutrální půdy je třeba před výsadbou okyselit rašelinou nebo lesní hrabankou. V každém případě potřebují oporu, vysazujte je tedy u sloupů pergoly, případně jim zatlučte vysoký pevný kůl do důlku, kam je vysazujete. Můžete je pěstovat i u stěny, i zde ale vyrobte laťovou oporu nebo natáhněte síťové pletivo, ke které budete vyvazovat výhony.

Výhoda proti vinné révě? Aktinidie plodí na jednoletých výhonech, to znamená, že letorosty můžeme po zimě značně zakrátit a úrody se dočkáme, i když výhony v zimě trochu namrznou. Zmíněné druhy vykvétají pozdě, od května do července, kdy už jim zmrznutí nehrozí. Mladé rostliny na zimu ale chraňte na zimu u kořenů a v mladém dřevě.

Všechny původní druhy jsou dvoudomé – asi na osm samičích rostlin, které ponesou plody, je třeba vysadit jednu samčí, nejdále do vzdálenosti 1 m, aby došlo k opylení. Při vzrůstající oblibě aktinidií ovšem šlechtitelé již vypěstovali samosprašné odrůdy, které zajšťují bezproblémové opylení a vysokou plodnost.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 19.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

Zazimování letněných pokojových rostlin

Reportáž o zazimování letněných pokojových a teplomilných rostlin, jak je správně očistit, ošetřit proti škůdcům, jak je správně připravit přezimování v bytě.

ČTĚTE DÁLE

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.

Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem
Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem

Rostliny

Léčivá pampeliška roste na každém kroku a patří k našim nejoblíbenějším léčivým rostlinám. Na trávníku se ale může stát postrachem.

Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina
Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina

Rostliny

Víceleté plevele, jako třeba jetel zvrhlý, jsou sice užitečné rostliny pro krmení hospodářských zvířat, ale na trávníku v zahradě je vidí lidé dost neradi.

Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte
Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte

Rostliny

Bledule a další chráněné jarní rostliny v přírodě netrhejte. Ohrožujete tím už tak ohroženou flóru a můžete se těmito jedovatými rostlinami i přiotrávit.