Co se vám vybaví pod pojmy Jankaea, Haberlaea a Ramonda?

Zkušeným skalničkářům se jistě tyto pojmy vybaví v souvislosti se třemi rody patřícími do čeledi podpětovitých. Jsou to velmi žádané a tudíž ne právě obvyklé skalničky, které mají specifické požadavky na pěstování. My ostatní se s těmito zajímavými rostlinami můžeme seznámit v článku.

Co se vám vybaví pod pojmy Jankaea, Haberlaea a Ramonda?
Co se vám vybaví pod pojmy Jankaea, Haberlaea a Ramonda? (Zdroj: shutterstock.com)

Specifické podmínky pěstování těchto rostlin spočívají v propustné, mírně vlhké, nevysychavé půdě o vyšším obsahu humusu a štěrku. Na rozdíl od většiny skalniček tyto druhy preferují stanoviště obrácené k severu a navíc na vápencích.

Vraťme se ale ještě k původu těchto rostlin. Výše zmíněné rody Jankaea, Haberlaea a Ramonda patří k čeledi Gesneriaceae (podpětovité). Tato čeleď je velmi oblíbená spíše u pěstitelů pokojových rostlin, neboť zahrnuje i africké fialky a streptokarpy. Haberlea, česky nečada, ramondie a jankaea, česky plstnatka jsou však plně zimovzdorné rostliny. Jsou zařazovány k takzvaným terciérním reliktům, což znamená k druhům, které se od třetihor doposud udržely pouze na několika málo místech.

Jednotlivé druhy se od sebe nejvíce odlišují různým stupněm chlupatosti listů. Tvary a barvy jejich květů jsou však velmi podobné. Jejich společným znakem je, že špatně reagují na přebytek zimní vlhkosti, který u nich může způsobit zahnívání kořenů. Nejchoulostivější z nich je Jankaea, kterou je lépe pěstovat v alpinkovém skleníku. Pravděpodobně nejsnadněji pěstovatelným rodem je Haberlaea.

Všechny rody rostou spolehlivě ve spárách mezi kameny. Velké úspěchy má rovněž jejich pěstování na travertinových kamenech charakteristických svými velkými póry. Rostliny se dají také množit, a to hned několika způsoby. Při prvním způsobu, výsevu osiva je zapotřebí ponechat semena na povrchu substrátu a nezasypávat je. Semena se pouze lehce přitlačí a poté jen mlží anebo velmi opatrně zalévají. Výsevní substrát pro tyto rostliny musí být vždy velmi dobře propustný. Vysévat je můžeme i přímo na povrch travertinových kamenů. Vegetativní množení je asi nejsnadnější cesta, jak získat další exempláře. Listové řízky z rostlin odebíráme v průběhu dubna do konce léta. Dělením je možné množit starší trsy rostlin rodu Haberlaea a Ramonda. Vhodný způsob množení je u nich i pomocí oddělování listových růžic s jejich následným zakořeňováním.

Pokud můžete dopřát těmto rostlinám optimální pěstební podmínky, můžete se bez obav pustit do jejich pěstování.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 19.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.