Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout? (Zdroj: Shutterstock)

Na odzimování chalupy zvolte teplý slunečný den, který vám pomůže vyhnat z chalupy a textilií zatuchlinu. Ale než se vrhnete na úklid, zjistěte, jak chata zimní období přečkala a jaké vás čekají opravy. Zkontrolujte stav oken, dveří a střechy. Pod náporem sněhu mohly škodu utrpět i okapy. Jestliže už k sobě nedoléhají rámy oken, provizorně je utěsněte samoizolační páskou.

Nejen studna a komín chtějí zvláštní péči

Nezapomeňte nechat prohlédnout komíny a kamna. Jednou ročně má každý majitel nemovitosti povinnost nechat prohlédnout spalinové cesty a spotřebiče paliv.  Pro majitele sezonně obývaných stavení, je výhodnější nechat si je vyčistit na jaře. Předejdete tak riziku vznícení sazí. Revize komína je důležitá i kvůli pojištění nemovitosti, delší životnosti komína nebo vyšší účinnosti vytápění. Dům důkladně vyvětrejte a pak vytopte, abyste vyhnali nahromaděnou vlhkost a zatuchlinu.

Nezapomínejte na studnu.  Při první návštěvě chaty zkontrolujte její zakrytí nebo případná poškození. Pokud se chcete ujistit o pitnosti vody ze studny, odeberte vzorky a nechte je analyzovat hygienickou stanicí. V každém případě studnu vydezinfikujte, například savem. Vodu pijte, až odtočíte tolik vody, že ztratí charakteristický chlorový zápach.

Než pustíte vodu do objektu, pro jistotu obhlédněte trubky kvůli případnému poškození mrazem. Vyčistěte i odpady a sifony zabezpečené proti zamrznutí s pomocí soli.

Jarní úklid nejen z estetických důvodů

Dlouho nevytápěný, promrzlý dům se po dobu vaší nepřítomnosti mohl stát domovem různých plísní a hub. Prohlédněte kouty, stěny, a to především za nábytkem, zda na nich nebují plíseň. Ta mohla poškodit i elektroinstalaci, vyzkoušejte proto všechny vypínače. Dřevěné trámy zase mohly napadnout dřevokazné houby, nezapomeňte proto na inspekci podkroví. To bývá často opomíjené, přestože jsou trámy a konstrukce zásadní pro statiku celého stavení. Na půdě navíc mohli přes zimu najít úkryt myši nebo jiní škůdci.

V každém případě vydezinfikujte kuchyňskou linku, lednici, podlahy, koupelnu a toaletu. Vyperte pokrývky, povlečení, záclony, ubrusy, prostírání, potahy, přehozy a další látky v interiéru. Matrace a koberce vyvětrejte a vyprašte.

Bude to náročný víkend, ale při příští návštěvě si už opravdu odpočinete.

 

Publikováno: 06.02.2023, Autor: | autor: redakce | zdroj: Briggs&Stratton, Hornbach, Stuhl

Mohlo by vás dále zajímat

Stavba studny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V tomto vide si povíme něco o stavbě studny. Naším hostem je pan Zdeněk Zelinka.

Mělník

Mělník

Komínová vložka

Proč široký komín netáhne a jak tuto chybu napravit pomocí komínové vložky.

Jak spravit ucpanou stříkací pistoli

Jak spravit ucpanou zahradní pistoli

Údržba komínů

Komín je důležitý především v době, kdy je topná sezóna. V létě o něm ani nevíme. Přesto právě mimo topnou sezónu bychom měli řešit jeho čištění a případné opravy.

Díky počasí se nám zkomplikovalo oplechování komína, až opadne sníh, budeme pokračovat

Aby komín dlouho vydržel a byl nehroutil se, je důležité jej tzv. oplechovat. Jednoduše řečeno, zabalit ho celý do plechu. Jelikož ale bylo v Tišících tuto zimu hodně sněhu, nebylo možné oplechování provést. Proto nám technici ze společnosti Střechy Bohe

ČTĚTE DÁLE

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.