Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu (Zdroj: Shutterstock)

Co jsou doupné stromy

Názvem doupné jsou označovány takové stromy, které jsou ponechávány v lese záměrně, přestože jsou staré, či nějakým způsobem poškozené. I tak totiž mohou a často také slouží poměrně velké skupině ptáků a dalších živočichů jako bezpečný domov. Ať takové stromy stojí, nebo jsou už padlé, stále mají pro lesní, ale i další ekosystémy velký význam. Slouží jako úkryt a také jako zdroj potravy pro opravdu mnohé živočišné druhy.

Kdo v doupných stromech přebývá

V dutinách stromů žijí nejen ptáci, ale také hmyz a třeba i veverky a z rostlin jejich dřevní hmotu využívají sasanky a jmelí, které z ní získávají energii pro svůj růst a přeměnu látek, vodu, i minerální látky. Ve vnitřních částech stromů žijí strakapoudi velcí, sýkory koňadry, krutihlavové, sýčci, žluna zelená a datel černý. Uvidíte-li ve stromě vytesaný okrouhlý vstup do dutiny, vytesali ji právě buďto datel černý, nebo žluna zelená. Hnízdní dutinu s oválným otvorem pro vstup si ve stromech vytesávají strakapoudi velcí. Sýček obecný, krutihlav obecný, lejsek, brhlík a sýkora koňadra si hnízdní dutiny ve stromech nevytesávají, ale obývají dutiny, které před nimi vytvořily jiné ptačí druhy. V doupných stromech se ovšem mohou ukrývat také myšice, mohou z nich na vás vykouknout také veverky anebo i kolonie netopýrů.

Povědomí veřejnosti

Široká veřejnost nemá často dostatečné povědomí o problematice doupných stromů.  Někomu mrtvé stromy připadají nehezké, jiným zase nebezpečné, ovšem ony jsou nezbytně nutné nejen pro ptactvo, ale i pro bezobratlé živočichy, taktéž pro houby a lišejníky. Mezi milovníky přírody je ovšem důležitost významu odumřelé dřevní hmoty i doupných stromů dobře známa. Měli bychom tedy toto povědomí šířit mezi ostatní a hlavně mezi děti, aby poznaly souvislosti různých přírodních zákonitostí. A právě k tomu je nejideálnější ponechat doupné stromy i na zahradách, kde je přímo skvělá možnost pro intenzivní pozorování života v nich.

Čemu věnovat pozornost

Naší pozornosti by neměly unikat nejen stromy s dutinami, ale ani stromy, na nichž je pozorovatelná počínající hniloba, dále pahýly spadlých stromů atd.  Pokud budete chtít, můžete se také zúčastnit mapování doupných stromů ve svém okolí. Vaši spolupráci jistě uvítají ekologové a ochránci přírody.

 

 

Publikováno: 22.02.2023, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Lesy ČR

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování kaki

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování kaki

Budky pro netopýry

Budky pro netopýry

Parožnatka a její pěstování na kmeni

O pěstování parožnatky na kmeni či pařezu.

Zateplování stropu

Dnes si řekneme, proč nemáme zateplovat půdu, ale pouze strop.

Celiakie a bezlepková dieta

Rozhovor s Alexandrou Koukalovou o celiakii a o bezlepkové dietě.

Jak vysazovat rostliny pěstované v kontejnerech

Jak vysazovat rostliny pěstované v kontejnerech

ČTĚTE DÁLE

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.